Uvodnik
OGLAS
prim. dr. sc. Inga Mandac Smoljanović,
Zavod za hematologiju, KB Merkur
izv. prof. dr. sc. Ozren Jakšić,
Zavod za hematologiju, KB Dubrava
Vibor Milunović, dr. med.
Zavod za hematologiju, KB Merkur
B-kronična limfocitna leukemija najčešći je tip leukemije odrasle dobi u svijetu koja se dijagnosticira kod oko 4,5/100.000 stanovnika godišnje. Povijest B-kronične limfocitne leukemije (B-KLL) počinje 1749. godine, kada je dr. Joseph Lieutaud uočio prve bijele krvne stanice i nazvao ih „globuli albicanates“.
U kasnijim godinama povijest B-KLL-a analizirana je kroz nekoliko razdoblja, a svako od njih bilo je obilježeno znanstvenim dostignućima koja su uvelike doprinijela današnjem razumijevanju B-KLL-a i ostalih limfoproliferativnih neoplazmi. Osim boljeg upoznavanja patofiziologije B-KLL-a, poboljšani prognostički biljezi pomogli su u preciznijem predviđanju kliničkih ishoda i individualiziranju liječenja prema profilu rizika svakog pacijenta.
Tijekom 70-ih i 80-ih godina dvadesetog stoljeća, Kanti Rai i Jean-Jacques Binet prognozirali su ishode liječenja pacijenata s B-KLL-om koristeći parametre krvne slike (limfocitoza, anemija, trombocitopenija), broj povećanih limfnih čvorova, splenomegaliju i hepatomegaliju.
Profesori Branimir Jakšić i Branko Vitale su 1981. godine predstavili TTM (prema engl. total tumour mass) prognostički indeks koji je uključivao limfocitozu, palpabilne limfne čvorove i veličinu palpabilne slezene. Danas se prognostički važne biološke promjene u B-KLL-u promatraju na genskoj, transkripcijskoj, epigenskoj razini i razini mikrookoliša. Promjene se smatraju dinamičkim procesima tijekom kojih B-KLL može evoluirati prema terapijskoj rezistenciji ili ući u progresiju.
Detaljniji uvidi u biologiju bolesti doveli su do razvoja ciljanih i visoko učinkovitih lijekova za B-KLL, pri čemu su postupno napušteni principi liječenja kemoterapijom. Monoklonalna protutijela našla su se pred novim izazovima u traženju idealnog partnera u liječenju bolesnika s B-KLLom. Ibrutinib je bio prvi odobren inhibitor Brutonove tirozin kinaze (BTK), odobrila ga je u veljači 2014. Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) za liječenje bolesnika s B-KLL-om koji su liječeni s najmanje jednom linijom terapije. U zadnjih 10 godina odobreno je nekoliko ciljanih lijekova koji su izazvali revoluciju u liječenju B-KLL-a.
Iz svega navedenog, ne iznenađuje potreba da tematski broj časopisa Medix posvetimo B-KLL-u.
Kroz članke će se detaljnije prikazati put bolesnika od sumnje do dijagnoze B-KLL-a, uz osvrt na dijagnostički pristup, prognostičke biljege te načine liječenja. Posebno će se posvetiti pozornost prvoj liniji liječenja, kao i ostalim linijama u relapsnorefraktornom B-KLL-u.
Primjena antimikrobne profilakse i intravenskih imunoglobulina donijela je iskorak u prevenciji i liječenju infekcija koje su još uvijek jedan od glavnih uzroka smrti bolesnika s B-KLL-om.
Dio tekstova posvećen je nuspojavama lijekova čija dijagnostika i liječenje često zahtijevaju multidisciplinarni pristup. Unatoč velikim pomacima u dijagnostičkim i terapijskim spoznajama, neka pitanja još ostaju neodgovorena. Buduća istraživanja pokušat će odgovoriti na pitanja o optimalnim načinima liječenja, uz modifikaciju trenutnih preporuka i popuniti praznine u dosadašnjim spoznajama o B-KLL-u.
Svi autori pripremili su iz sadržaja svojih članaka pitanja za provjeru znanja liječnika u sustavu trajne izobrazbe, ukupno 70 pitanja, bodovanih 10 HLK bodova za obnovu liječničke licence.
„Ako sam i vidio dalje od drugih, to je zato što sam stajao na ramenima velikana.“
Isaac Newton, pismo Robertu Hookeu, 15. veljače 1676.