Laboratorijska rješenja kliničkih pitanja
OGLAS
Izdavač: Medicinska naklada, Zagreb
Godina izdanja: 2023.
Format: 17 x 23 cm
Uvez: meki
Opseg: 222 stranica
„Laboratorijska rješenja kliničkih pitanja“ udžbenik je kakav već dugo nedostaje ne samo za studente diplomskih, već i poslijediplomskih studija, kako medicine, medicinske biokemije, tako i srodnih struka. Radi se o originalnom izvornom rukopisu skupine autora najvećeg kliničkog laboratorija u Hrvatskoj, a ujedno i Referentnog centra Ministarstva zdravstva za kliničku biokemiju i molekularnu dijagnostiku. Svi autori su iskusni specijalisti u specifičnim granama laboratorijske dijagnostike, a slučajevi opisani u udžbeniku posljedica činjenice da se radi o jedinoj bolnici nulte kategorije u koju dolaze bolesnici iz cijele zemlje.
Očito su urednice posebnu pozornost obratile na ravnotežu u smislu prikaza slučajeva iz brojnih međusobno različitih područja laboratorijske dijagnostike pa su u tekstu zastupljeni slučajevi čija rješenja obuhvaćaju kako opće, tako i specijalističke te visokodiferentne pretrage.
Često se zaboravlja da najčešće nema kliničkog zbrinjavanja bolesnika bez laboratorijske dijagnostike. Ova je knjiga izuzetno važna jer nastoji kroz potpuno različite praktične slučajeve i primjere ukazati na ponekad ključnu ulogu laboratorija u rješavanju kliničkih pitanja. Pri tom je važno istaknuti da svi prikazi slučajeva imaju jednaku strukturu, što studentima olakšava sustavan pristup tematici i olakšava pamćenje. Kako je knjiga namijenjena studentima medicinskih fakulteta kojima često nedostaje znanja iz laboratorijske dijagnostike, svi slučajevi počinju kratkim kliničkim prikazom bolesnika. Klinički i anamnestički podatci početna su točka za laboratorijske pretrage koje takoder slijede određeni logični tijek od općih prema specijalnima i visokodiferentnima. U zaključku svakog slučaja je kratko i jezgrovito objašnjenje laboratorijskih nalaza te njihove uloge u patofiziologiji predmetnog kliničkog stanja. Često kliničari nisu dovoljno svjesni mogućnosti laboratorijske dijagnostike u pojedinim specifičnim patologijama, a upravo taj ne dostatak praktičnih spoznaja jedan je od najvažnijih razloga pisanja ovog udžbenika. Posebno je bitna originalna strukturiranost prikaza slučajeva kroz pitanja za čitatelje, odnosno studente. Cilj tih pitanja je poticanje samostalnog razmatranja rezultata laboratorijskih pretraga i njihove uloge u usmjeravanju kliničkog razmišljanja te donošenja odluka o liječenju.
Također, uočava se nastojanje urednica da donekle nekonvencionalnim naslovima pojedinih poglavlja zainteresiraju čitatelje za problematiku - pojedini naslovi jednostavno neodoljivo privlače pozornost i usmjeravaju na daljnje čitanje, poput nekoga napetog beletrističkog stiva. Na kraju svakog slučaja, gotovo kao nagrada za marljivog čitatelja, nailazimo na kratke, najčešće povijesne, crtice vezane za neke zanimljive detalje upravo prikazanog kliničkog slučaja.
Suvremena medicina sve više se oslanja na timski rad različitih stručnjaka, specijalista i subspecijalista. Kroz cijeli tekst udžbenika vidljiva je važnost timskog rada i komunikacije na sučelju laboratorij - klinika. Studentima medicine nedostaje labora torijskog znanja, a studentima medicinske biokemije nedostaju znanje i baratanje pojmovima kliničkog konteksta. Zato je ovaj udžbenik izrazi to vrijedan edukativni materijal za studente navedenih fakulteta, bilo na diplomskoj ili poslijediplomskoj razini, kao i za specijalizante brojnih grana medicine poput pedijatrije, gastroenterologije, hematologjije, nefrologije, imunologije, neurologije i mnogih drugih.