Usamljenost i depresija - Darko Marčinko i suradnici

OGLAS


Izdavač: Medicinska naklada, Zagreb
Godina izdanja: 2024.
Format: 17 x 24 cm
Uvez: meki
Opseg: 322 stranica

Knjiga „Usamljenost i depresija“, urednika Darka Marčinka, predstavlja temeljitu i sveobuhvatnu analizu jednog od najkompleksnijih i najuniverzalnijih ljudskih iskustava i strahova - usamljenosti. Kroz prizmu psihoanalitičkih, psihodinamičkih, kognitivnih, egzistencijalnih i socijalnih teorija, autori nastoje pružiti duboko razumijevanje usamljenosti, istražujući njezine uzroke, manifestacije i posljedice.

U uvodu knjige autori počinju razmatranjem vlastitih iskustava usamljenosti, uvodeći čitatelje u temu kroz osobne anegdote i stručne uvide. Naglašavajući važnost razumijevanja usamljenosti u kontekstu mentalnog zdravlja, autori postavljaju temelje za daljnju raspravu, ističući kako je usamljenost mnogo više od prolaznog emocionalnog stanja; ona je duboko ukorijenjena u našim psihološkim strukturama i socijalnim interakcijama.

Jedno od prvih pitanja koje autori obrađuju jest razlika između samoće i usamljenosti. Samoća se opisuje kao stanje koje može biti pozitivno, pružajući pojedincu priliku za refleksiju, kreativnost i osobni rast. Nasuprot tome, usamljenost je uvijek negativno iskustvo, obilježeno emocionalnom izolacijom i bolom. Ta je distinkcija važna za razumijevanje daljnjih analiza u knjizi jer pomaže čitatelju da prepozna složenost tih pojmova i njihovu međusobnu povezanost.

Usamljenost se također istražuje kao relacijska emocija u kontekstu teorija intersubjektivnosti. Autori objašnjavaju kako se usamljenost razvija u međuljudskim odnosima, naglašavajući važnost empatije i socijalne podrške. Povezanost usamljenosti s ovisničkim ponašanjima detaljno je obrađena te je pokazano kako usamljenost može biti jedan od ključnih faktora koji potiču konzumaciju psihoaktivnih tvari i razvoj ovisnosti.

Fenomen romantičnog fantaziranja opisan je kao način bijega od stvarnosti: pojedinci stvaraju imaginarne svjetove kako bi se nosili s osjećajima usamljenosti i emocionalne praznine. Bijeg u fantaziju često je znak dubljih psiholoških problema i nezadovoljenih emocionalnih potreba.

Povezanost mentalizacije s osjećajem usamljenosti također je detaljno istražena. Autori naglašavaju važnost sposobnosti razumijevanja vlastitih i tuđih mentalnih stanja u kontekstu usamljenosti, posebno u vrijeme pandemije COVID-19, koja je dodatno naglasila potrebu za razumijevanjem tih fenomena. Duhovne dimenzije usamljenosti pružaju osvježavajuću perspektivu, istražujući egzistencijalne aspekte usamljenosti i njezinu ulogu u ljudskom životu.

Empatijski deficit i usamljenost povezani su na način koji pokazuje kako nedostatak empatije može voditi do osjećaja izolacije. Uloga magijskog mišljenja u izbjegavanju suočavanja s usamljenosti također je obrađena, naglašavajući kako ljudi često koriste nerealna vjerovanja kako bi se nosili s emocionalnom boli.

Društveni odnosi i podrška ključni su faktori u smanjenju osjećaja usamljenosti. Autori ističu važnost kvalitetnih društvenih veza: prisutnost pouzdanih prijatelja i obitelji može pružiti osjećaj sigurnosti i pripadnosti. Povezanost između kreativnosti i samoće istražena je s posebnim naglaskom na to kako kreativni procesi mogu pomoći u suočavanju s usamljenosti.

Razlike i sličnosti između samoće, usamljenosti i povučenosti detaljno su obrađene te je iskazano kako svako od tih stanja može različito utjecati na psihičko zdravlje. Socijalna izolacija i njezina povezanost s osjećajem usamljenosti u suvremenom društvu također su detaljno analizirani; moderni način života često pridonosi osjećaju izoliranosti.

Utjecaj usamljenosti na mentalno zdravlje i njezina povezanost s različitim mentalnim poremećajima jasno su prikazani te je naglašeno kako usamljenost može pogoršati simptome depresije, anksioznosti i drugih psihičkih stanja. Autori također istražuju kako se usamljenost manifestira u različitim fazama života, od djetinjstva do starosti, pružajući sveobuhvatan prikaz tog fenomena kroz životni vijek.

Praktični savjeti i strategije za prevladavanje usamljenosti nude čitateljima konkretne alate za suočavanje s tim problemom, dok kulturne dimenzije usamljenosti istražuju kako različite kulturne norme i vrijednosti oblikuju iskustvo usamljenosti.

„Usamljenost i depresija“ izuzetno je vrijedna knjiga za sve koji žele dublje razumjeti usamljenost i njezine složene aspekte. Autori su uspjeli pružiti sveobuhvatan prikaz fenomena usamljenosti, obuhvaćajući različite teorijske perspektive i praktične implikacije. Iako je knjiga zahtjevna, njena dubina i sveobuhvatnost čine je nezamjenjivim resursom za stručnjake iz područja mentalnog zdravlja, kao i za sve one koji žele bolje razumjeti i suočiti se s vlastitom usamljenošću.

I dok čekamo sljedeće knjige profesora Marčinka, naučimo iz ove da svjetioničar na jadranskoj pučini može živjeti pun život u svojoj samoći, dok stanar „mamutice“ možda pati u usamljenosti.


OGLASI