Sedamdeset godina časopisa „Reumatizam“
Stručni časopis Hrvatskog reumatološkog društva utemeljen je 1954. godine i sveukupno je sedamnaesti po redu reumatološki časopis u svijetu. Osnovna svrha časopisa u početku je bila da na sažet, jednostavan i brz način informira o novostima u području reumatologije/ bolesti lokomotornog sustava, ali i iz opće medicine. Vremenom je časopis poprimio dominantna obilježja autorskoga stručnog časopisa iz reumatologije. U posljednjih desetak godina „Reumatizam“ je unaprijeđen u formalnom i kvalitativnom smislu, što povećava njegovu prepoznatljivost u stručnoj javnosti
OGLAS
„Reumatizam“ je časopis Hrvatskog reumatološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora, koji zauzima istaknuto mjesto u hrvatskoj medicini, pa i šire. Tradicijom od 70 godina neprekinutog izlaženja može se pohvaliti malo ne samo hrvatskih stručnih časopisa, nego i reumatoloških časopisa uopće. „Reumatizam“ je sedamnaesti reumatološki časopis u svijetu; ako se pak u obzir uzmu samo časopisi koji još uvijek izlaze, samo je njih sedam starijih, a to su (kronološki): „Revuedu Rhumatismeetdes Maladies Ostéoarticulaires“, „Annalsofthe Rheumatic Diseases“, „Revista Argentina dereumatologia“, „Reumatismo“, „Bulletinon Rheumatic Diseases“ i „Acta Rheumatologica“. Promotrimo li hrvatske okvire, „Reumatizam“ je jedan od samo sedam časopisa koje izdaju stručna društva Hrvatskog liječničkog zbora.
Nastanak časopisa
Reumatizam je počeo izlaziti 1954. g., na tragu aktivnosti sekcija za reumatologiju, fizikalnu medicinu i balneoklimatologiju Zbora liječnika Hrvatske, osnovane 30. lipnja 1947. u prostorijama Centralne reuma-stanice u Mihanovićevoj ulici 3 u Zagrebu. Inicijator osnivanja sekcije bio je prim. dr. Drago Čop, dok su osnivači, s obzirom da je reumatologija kao struka u svijetu bila tek u začecima, bili liječnici raznih specijalnosti.
Prim. dr. Drago Čop – utemeljitelj i prvi glavni urednik časopisa
Prvi broj časopisa (naslovnica), svibanj 1954.
Nakon prvog predsjednika prof. dr. Joze Budaka (1947. – 1948.), predsjednik sekcije postao je prim. dr. Drago Čop (1949. – 1960.), koji je 1954. godine ustanovio časopis „Reumatizam“. Bila je to godina kad se obilježavala 80. obljetnica osnutka Hrvatskoga liječničkoga zbora i njegova glasila „Liječnički vjesnik“,a prema riječima dr. Čopa časopis je ustanovljen „kao najljepši doprinos proslavi 80. godišnjice osnutka Zbora liječnika Hrvatske“. Prvi broj „Reumatizam“ izašao je potkraj svibnja te godine.
Prvotna svrha i obilježja
Dr. Čop je kao prvi urednik (1954. – 1963.) časopis ustanovio s idejom da prvenstveno bude informativan i edukativan za liječnike koji se u kliničkoj praksi susreću s reumatološkim bolesnicima kako bi se pobudilo zanimanje za reumatske bolesti, a isprva je bio namijenjen i poslijediplomskom usavršavanju liječnika obiteljske medicine. O svrsi i cilju „Reumatizma“ najbolje govori sam Drago Čop u uvodnoj riječi u kojoj navodi: „Svrha mu je u sažetoj formi iznijeti sve one tekovine medicine na području reumatologije, koje će poslužiti praktičnome liječniku kod dijagnostike, kurative i preventive, te medicinski interesantne a socijalno jako krupne bolesti.“
Prvi Urednički odbor (1954.) činili su Josip Breitenfeld (Zagreb), Marko Ciglar (Sarajevo), Branislav Stanojević (Beograd), Dinko Sučić (Zagreb), Josip Schneider (Zagreb) i Igor Tavčar (Ljubljana). Godine 1955. u Urednički odbor je izabran Božidar Špišić, koji surađuje do svoje smrti 1957. Te godine je dr. Theodor Dürrigl postao tajnik uredništva. Od rubrika, koje su bile različite i pojavljivale su se ovisno o raspoloživosti materijala, s razlogom su se osobito njegovale „Ekscerpti“ i „Referati iz časopisa“.
U doba kada hrvatska reumatološka literatura gotovo nije postojala u časopisu su 1954. – 1955. bili objavljeni važni prilozi: „ Osnovi praktične reumatologije“ i „Reumatološki vademecum“, a potonji su bile tadašnje službene europske smjernice za dijagnostiku i liječenje reumatskih bolesti.
Od 1961. do 1963. časopis je nosio naziv „Praxis medica – Reumatizam“. U skladu s osnovnim idejama časopisa, u svim brojevima prvoga i u prvom broju drugoga godišta tiskan je prijevod poznatog „Primera on the rheumatic diseases“ Američkoga reumatološkog društva. Dr. Čop je povremeno angažirao vodeće svjetske reumatologe da napišu članak za „Reumatizam“, a od početka je gotovo svaki objavljeni članak imao i sažetak na nekom od svjetskih jezika.
Nakon tragične smrti dr. Čopa, uredništvo je preuzeo dotadašnji tajnik časopisa, prof. dr. sc. Theodor Dürrigl.
Dürrigl glavni urednik časopisa
Prof. dr. sc. Theodor Dürrigl bio je urednik časopisa čak 27 godina (1963. – 1990.). God. 1964. prof. Dürrigl vraća časopisu izvornị naziv „Reumatizam“ i uvodi nove rubrike. Dopuštenjem odgovarajućih časopisa, pokrenuo je testove za provjeru znanja liječnika. Referati s intersekcijskih sastanaka objavljivani su kao zbornici u izvanrednim brojevima, a neke od drugih rubrika bili su „Prikazi knjiga“, „Pitanja i odgovori“, „Vijesti“, „U par riječi“ te obavijesti „Iz uredništva“.
Prof. dr. sc. Theodor Dürrigl, glavni urednik časopisa od 1963. do 1990.
Tada je „Reumatizam“ izlazio svaka dva mjeseca, vrlo rijetko zbog tehničkih razloga rjeđe. S obzirom na nova saznanja i tendenciju da domaći autori objave svoje rezultate, postupno su se pojavili autorski stručni radovi.
Reumatizam u desetljećima na prijelazu stoljeća
Sljedeći glavni urednici bili su prof. dr. sc. Ivo Jajić (1991. – 1998.) i prim. mr. sc. Goran Ivanišević (1999. – 2013.). Časopis je zadržao kontinuitet izlaženja. Izlazila su dva broja godišnje, od kojih je broj 2 postao kongresni zbog organiziranja hrvatskih godišnjih reumatoloških kongresa (od 1999.).
Iako je i dalje bilo sažetih prikaza zanimljivih članaka iz literature, obavijesti o radu stručnog društva i drugih sličnih priloga, vremenom su prevladali autorski članci. Godine 2008. prim. Ivanišević je objavio publikaciju „Reumatizam, bibliografija 1954.-2008.“, u kojem su navedeni članci sva 55 godišta časopisa, od 1. broja 1954. godine do 2. broja 2008. Osim redovitih brojeva, uvršteni su i svi izvanredni brojevi časopisa.
G. Ivanišević: „Reumatizam. Bibliografija 1954-2008.“ (naslovnica)
Od 2014. do 2023.
Godine 2014. dužnosti glavnog urednika preuzima prof. dr. sc. Simeon Grazio, urednica je postala prof. dr. sc. Nadica Laktašić Žerjavić, a tajnica prim. dr. Hana Skala Kavanagh.
Kako bi motivirao kolege na upućivanje rukopisa, kao i recenziranje, prof. Grazio je povećao broj članova Uredničkoga odbora. S njima je dogovoreno da se obavežu redovito objavljivati određeni broj članaka kao prva tri autora ili kao zadnji autor/autor za dopisivanje, što je u praksi većim dijelom i ispunjeno. Proširenje broja članova Uredničkoga odbora odnosi se i na eminentne inozemne stručnjake koji su tijekom 2017. i 2018. g. prihvatili poziv glavnog urednika da postanu članovi Uredničkog odbora: Xenofon Baraliakos (Njemačka), Laszlo Czirjak (Mađarska), Iztok Holc (Slovenija), Marco Matucci Cerinic (Italija), Mevludin Mekić (Bosna i Hercegovina), Denis Poddubnyy (Njemačka), Zoltan Szekanecz (Mađarska) i Ladislav Šenolt (Češka). Osim toga, uredništvu su se pridružili, kao savjetnik za znanost, Armen Yuri Gasparyan, inače glavni urednik „Rheumatology International“, jednog od najpoznatijih svjetskih reumatoloških časopisa, i Olena Zimba, iskusna u uredničkim poslovima međunarodno priznatih časopisa, na mjestu urednice za edukaciju i socijalne medije.

Prof. dr. sc. Simeon Grazio, glavni urednik od 2014. do 2023.
Časopis je unaprijeđen u formalnom i kvalitativnom smislu. Upute autorima i pravila rada uredništva prilagođena su prema preporukama za izvještavanje, uređivanje i objavu znanstvenih radova u medicinskim časopisima i etičkim standardima prema zahtjevima organizacija COPE (engl. Committee on Publication Ethics) te CSE (Council of Science Editors). Dopunjeni su potrebni dokumenti od autora prilikom upućivanja rada. Također, pribavljen je DOI (Digital Object Identifier), standardni jedinstveni broj koji se dodjeljuje svakom članku za njegovu identifikaciju, a ostvareni su i svi ostali administrativni zahtjevi za indeksiranje časopisa u nekoj od svjetskih baza.
Časopis ima i nove web-stranice, na kojima se mogu naći svi članci od 2004. do danas, koji su postavljeni i na Hrčak, portal hrvatskih znanstvenih časopisa. Dakle, pristup člancima je potpuno besplatan, tzv. platinasti otvoreni pristup. Reumatizam je doživio i vizualne promjene u smislu tematske poveznice naslovnice s reumatologijom (dizajn naslovnice: ing. Zvonimir Barišić), te modernizaciju grafičkog dizajna (grafički dizajner: Goran Vlahović).
Objavljuju se dva redovita broja godišnje uz kongresni suplement, uključujući i onaj u povodu Srednjoeuropskog reumatološkog kongresa održanog u Zagrebu, 2018. godine. Prof. Grazio je časopis u potpunosti usmjerio prema objavi što kvalitetnijih stručnih radova. Uvedeno je pravilo da svi rukopisi, osim naručenih preglednih članaka, moraju proći „slijepu“ recenziju dva stručnjaka.

Aktualna naslovnica časopisa
Od 2019. časopis izlazi dvojezično, na hrvatskom i na engleskom jeziku, s paralelnim prikazom unutar pojedinog članka. Od 2020. ustanovljena je nagrada časopisa za najbolji rad objavljen u „Reumatizmu“ u prethodnoj godini.
U cijelom tom razdoblju izuzetno je važna bila podrška prof. dr. sc. Branimira Anića, predsjednika Hrvatskog reumatološkog društva, istodobno glavnog urednika „Liječničkog vjesnika“, s kojim se „Reumatizam“ nadopunjavao.
Stabilno financiranje od Hrvatskog reumatološkog društva preduvjet je angažmana stalnih vanjskih suradnika: lektora za hrvatski jezik, lektora i prevoditelja za engleski jezik i grafičkog urednika. Vrijedno je spomenuti i osobe koje su pridonijele radu časopisa u posljednjom desetogodišnjem razdoblju, a to su volonterke Marijana Bregni i Draženka Kontek.
Izazovi za budućnost
Godine 2017. časopis „Reumatiram“ je izostavljen iz Medlinea/PubMeda, tako da su posljednji brojevi objavljenu u toj bazi bili oni iz 2016. Time je „Reumatizam“, koji je u toj bazi bio od svog početka, 1954. godine, podijelio sudbinu brojnih drugih svjetskih časopisa, kao posljedicu pooštravanja kriterija za navedenu bazu časopisa. Ono što je izazovno je striktna ažurnost redovitog izlaženja časopisa, kao ključni uvjet indeksacije. Taj se redoviti ritam izlaženja može uspostaviti samo većim priljevom kvalitetnih rukopisa i većom ažurnošću recenzenata, dok je „bazen“ za oboje u hrvatskim uvjetima relativno malen.
Također, razmišljalo se i o prelasku na engleski jezik, čime bi se isključivo povećalo zanimanje potencijalnih autora izvan Hrvatske, povećala šansa za angažiranjem inozemnih recenzenata, te poboljšala mogućnost provjere plagijarizma. Međutim, kako to nije uvjet za indeksaciju, a potencijalno bi moglo smanjiti priljev radova, od toga se odustalo.
Godine 2024. izabran je novi glavni urednik, doc. dr. sc. Ivan Padjen. Uz zahvalnost prema prethodnim glavnim urednicima, a napose prof. Graziju, doc. Padjen je u svom programu istaknuo važnost redovitosti izlaženja, pridržavanje rokova i uputa, stvaranje uvjeta za automatizaciju procesiranja rukopisa, stvaranje uvjeta za ulazak u DOAJ i Ulrich’s International Directory te prijavu u Scopus.
„Reumatizam“ je od 1954. održavao ponosnu tradiciju, prilagođavajući se novim standardima i kontinuirano poboljšavajući kvalitetu kako bi ostao relevantan u svjetskoj akademskoj zajednici. Sada se poseban naglasak stavlja na redovitost izlaženja i nastavak unapređenja procesa predaje radova, postavljajući temelje za ponovnu indeksaciju u važnim bazama. Uz daljnje napore u postizanju redovitosti i inkluzivnosti, „Reumatizam“ je na dobrom putu prema većoj vidljivosti i privlačenju šireg kruga autora i čitatelja.
Stručni časopis Hrvatskog reumatološkog društva utemeljen je 1954. godine i sveukupno je sedamnaesti po redu reumatološki časopis u svijetu. Osnovna svrha časopisa u početku je bila da na sažet, jednostavan i brz način informira o novostima u području reumatologije/bolesti lokomotornog sustava, ali i iz opće medicine. Vremenom je časopis poprimio dominantna obilježja autorskoga stručnog časopisa iz reumatologije. U posljednjih desetak godina „Reumatizam“ je unaprijeđen u formalnom i kvalitativnom smislu, što povećava njegovu prepoznatljivost u stručnoj javnosti.
izvori
Dürrigl T. Trideseta obljetnica Reumatološke sekcije Zbora liječnika Hrvatske. Reumatizam. 1977;24:75.
Dürrigl T. Dvadesetipet godišta „Reumatizma“. Reumatizam. 1979;158(2).
Dürrigl T. Šezdeset godina reumatološke službe u Hrvatskoj. Lijec Vjesn. 1998;120(12):401-3.
Dürrigl T. Sjećanja. Biografija. Bibliografija. Ivanišević G., ur. Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko reumatološko društvo; 2006:1-220.
Dürrigl T, Ivanišević G. Reumatologija u Hrvatskoj. Zagreb: Hrvatski liječnički zbor. 2005:1-222.
Dürrigl T, Ivanišević G, Grazio S. Časopis Reumatizam 2020. Reumatizam 2020 Oct;67(Supl 1):32.
Grazio S. Osvrt na kraju mandata glavnog urednika časopisa Reumatizam 2014-2023. Reumatizam. 2023 Aug;70(2):57-62.
Hrvatska enciklopedija. Reumatizam. Zagreb: Leksikografski zavod Miroslav Krleža; 2013.–2024. Available from: https://www.enciklopedija.hr/clanak/52593. Accessed on: Jun 30th 2024.
Ivanišević G. Iz prošlosti Hrvatskog reumatološkog društva. Reumatizam. 2008 Oct;55(2):11-25.
Ivanišević G. Reumatizam. Bibliografija 1954-2008. Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko reumatološko društvo. 2009 Jul;56(1):1-201.
Ivanišević G. Šezdeset godina Reumatizma. Reumatizam. 2013 Jun;60(1):5-7.