Prekomjerna težina i pretilost – povijest, sadašnjost i prognoze

OGLAS


Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, stope debljine u djece i adolescenata u Hrvatskoj su se udvostručile od 1990. do 2022. godine, baš kao i stope debljine u odraslih. Hrvatska je prema prevalenciji debljine u odraslih muškaraca od 35% na 25. mjestu na svijetu.

Podaci iz SAD-a govore, sasvim očekivano, da je posljednjih nekoliko desetljeća epidemija prekomjerne tjelesne težine i pretilosti rezultirala značajnim zdravstvenim problemima i ekonomskim opterećenjem. Časopis „The Lancet“ u izdanju od 14. studenog 2024. godine objavljuje rezultate istraživanja prevalencije prekomjerne težine i pretilosti među djecom, adolescentima i odraslima u SAD-u od 1990. do 2021., kao i predviđanja do 2050. godine, autorice Marie Ng i velike skupine suradnika, financirano od Zaklade Bill & Melinda Gates.

Foto: Freepik

Postojeće i dosadašnje zdravstvene politike nisu uspjele riješiti problem prekomjerne težine i pretilosti. Razumijevanje trenutačnih trendova i budućih kretanja na nacionalnoj i razini države ključno je za procjenu uspjeha postojećih intervencija i buduće promjene zdravstvene politike. Prevencija na populacijskoj razini ostaje ključna za sve strategije intervencije, osobito za djecu i adolescente.


Procijenjena je prevalencija prekomjerne težine i pretilosti od 1990. do 2021. s prognozama do 2050. godine za djecu i adolescente (u dobi od 5 do 24 godine) i odrasle (u dobi ≥ 25 godina) na nacionalnoj razini. Osim toga, učinjene su procjene i projekcije za starije adolescente (u dobi od 15 do 24 godine) i odrasle za svih 50 država i Washington DC.

Antropometrijski podaci dobiveni iz samoprijavljivanja i izmjereni antropometrijski podaci izdvojeni su iz 134 jedinstvena izvora. Napravljene su prilagodbe kako bi se ispravila pristranost u samoprijavljivanju. Za osobe starije od 18 godina prekomjerna tjelesna težina definirana je kao BMI od 25 kg/m2 do ispod 30 kg/m2, a pretilost je definirana kao BMI od 30 kg/m2 ili više, a za osobe mlađe od 18 godina definicije su bile na temelju kriterija Međunarodne radne skupine za pretilost (engl. International Obesity Task Force).

Prevalencija pretilosti nadmašila je porast prekomjerne težine, osobito među adolescentima. Između 1990. i 2021. postotak promjene u dobno standardiziranoj prevalenciji pretilosti povećao se za 158,4% među muškim i 185,9% među ženskim adolescentima. Za odrasle, postotna promjena u prevalenciji pretilosti bila je 123,6% kod muškaraca i 99,9% kod žena. Država Mississippi imala je najvišu prevalenciju za ženske adolescente (63%) i za žene (79,9%).

Rezultati sugeriraju da će, ako se dosadašnji trendovi i obrasci nastave, do 2050. godine ukupan broj djece i adolescenata s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilošću u SAD-u dosegnuti 43,1 milijun, a ukupan broj odraslih s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilošću 213 milijuna. U većini saveznih država, predviđa se, jedan od tri adolescenta i dvoje od troje odraslih (≥ 25 godina) do 2050. godine bit će pretilo, a s tim povezano opterećenje bolestima i ekonomski troškovi nastavit će eskalirati.


OGLASI