"Hitna stanja u neurologiji" - Vanja Bašić Kes i sur.

OGLAS


Izdavač: Medicinska naklada, Zagreb
Godina izdanja: 2024.
Format: 21 x 27 cm
Uvez: tvrdi
Opseg: 432 stranice

Hitna neurološka stanja, kao što su akutni moždani udar, epileptički status, subarahnoidalno krvarenje, neuromuskularna slabost i ozljeda kralježnične moždine, po život su opasna stanja koja zahtijevaju točnu i brzu intervenciju. Neprimjereno zbrinjavanje hitnog bolesnika može ostaviti trajne posljedice na njegovo zdravlje.

Zahvaljujući suvremenim metodama liječenja, koje uključuju trombolizu i trombektomiju, danas se moždani udar uspješno liječi, a rana dijagnostika i rano liječenje neuroimunoloških bolesti sprječava rani invaliditet ili fatalno stanje.

Svoje dugogodišnje znanje i iskustvo, stjecano stalnim stručnim usavršavanjem na području hitnih neuroloških stanja u Hrvatskoj i u svijetu te dugogodišnjim radom s hitnim neurološkim bolesnicima, autorica je u suradnji s kolegama pretočila u sveučilišni udžbenik, prvi takav udžbenik u Hrvatskoj, a i široj regiji.

Cilj je udžbenika na jednostavan i pristupačan način objasniti najvažnija hitna stanja iz područja neurologije – od patofiziologije, kliničke slike, dijagnostičke obrade do najsuvremenijih načina liječenja.

Udžbenik je dragocjen izvor spoznaja o dijagnostici i liječenju hitnih neuroloških stanja, a omogućuje ne samo neurolozima, već i liječnicima drugih struka, poput liječnika obiteljske medicine, internista, kardiologa, neurokirurga i pedijatara, brzo prepoznati hitno neurološko stanje.

Rješavanje hitnih neuroloških stanja traži multidisciplinaran pristup pa je i u pisanju udžbenika sudjelovalo više istaknutih stručnjaka iz različitih područja.

Djelo je sastavljeno u 26 zasebnih poglavlja, a poglavlja uključuju: Neurološki pregled u hitnoj službi, Dijagnostičku obradu hitnog neurološkog bolesnika, Neuroradiologiju u hitnoj službi, Edem mozga, Povišeni intrakranijalni tlak, Hidrocefalus, Poremećaj stanja svijesti, Komu, Delirij, Hitna bolna stanja, Glavobolju u hitnoj neurološkoj ambulanti, Vertigo, Infektivne uzroke hitnih neuroloških poremećaja, Liječenje ishemijskog moždanog udara, Liječenje intracerebralnog krvarenja, Liječenje aneurizmatskog subarahnoidalnog krvarenja, Trombozu venskih sinusa, Akutne demijelinizacijske neuromuskularne bolesti u hitnoj službi, Hipertenzivnu krizu, Hitna neurološka stanja u trudnica, Neurokirurško liječenje hitnih neuroloških stanja, Liječenje terapijskom aferezom kritično bolesnih neuroloških bolesnika, Osuvremenjene smjernice za zbrinjavanje akutnog moždanog udara i, na kraju, Neurološke manifestacije COVID-19: preporuke za dijagnostiku i liječenje.

Sva su poglavlja iznesena pregledno i jasno, kako u sadržajnom, tako i u jezičnom smislu. Metodički je udžbenik prilagođen predmetima za koje se predlaže. Autori su se služili odgovarajućom literaturom koja je dokumentirana popisom literature. Na početku je kazalo pojmova, prema abecednom redu, a terminologija je usklađena s postojećim propisima i praksom.

Djelo „Hitna stanja u neurologiji“ zasigurno predstavlja značajan znanstveni doprinos jer sadrži opisana iskustva stručnjaka za ovo područje, uz najnovije informacije iz aktualno dostupne literature.


OGLASI