"Osnove kardiologije"
OGLAS
Izdavač: Sveučilište Sjever, Varaždin
Godina izdanja: 2023.
Format: 16,5 x 23,5 cm
Uvez: meki
Opseg: 135 stranica
Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok pobola i smrtnosti u svijetu. Obuhvaćaju bolesti srca, ali i krvnih žila, te su povezane s promjenama unutar lumena arterija - aterosklerozom - i povećanim rizikom nastanka ugruška, ali i s oštećenjem arterija u drugim organima, primarno u mozgu. Suočeni s globalnom pandemijom kardiovaskularnih bolesti, a zahvaljujući razvoju medicinske struke, saznanja o uzrocima nastanka tih bolesti kao i metodama njihovog dijagnosticiranja i liječenja su se proširila, produbila, pa su spoznaje o građi i funkciji srca postale još složenije i fascinantnije. Teško se u tom obilju podataka te brzom i jednostavnom, često nekritičnom, kolanju informacija snaći i na kraju pronaći relevantan podatak o nekoj problematici. Stoga i autorica u predgovoru udžbenika „Osnove kardiologije“ ističe da „iako živimo u vremenu visoke informatizacije, kada je većina različitih medicinskih tema dostupna na internetu, ipak je potrebno studentu/učeniku ponuditi konkretan i kontroliran sadržaj koji će mu poslužiti kao osnova za učenje i koju će kasnije nadograđivati i nadopunjavati”.
Udžbenik „Osnove kardiologije“ urednice doc. dr. sc. Diane Rudan i suradnika prof. dr. sc. Maria Ivanuše i izv. prof. dr. sc. Marijane Neuberg u izdanju Sveučilišta Sjever namijenjen je primarno studentima sestrinstva, fizioterapije ili drugih zdravstvenih djelatnosti kao pomoć u bazičnom razumijevanju funkcije i rada srca. Posebno se to odnosi na studente koji u srednjoškolskom kurikulumu nisu imali dovoljan broj sati predavanja iz fiziologije i patologije ljudskog tijela, posebno srca kao organa.
Knjiga ima 134 stranice, 86 slika i fotografija te četiri tablice, a sastoji se od pet poglavlja. Prvi dio, u poglavlju „Općenito o srcu”, daje jasan prikaz morfologije i funkcije pojedinih srčanih struktura; slijede poglavlja „Bolesti srca” i „Dijagnostika srčanih bolesti”, koja su usmjerena na osnovnu patologiju srca te načine dijagnosticiranja tih patoloških stanja. Posljednja dva poglavlja „Srce i fizička aktivnost” te „Kardiovaskularna rehabilitacija”obuhvaćaju teme iz fizikalne medicine, čime se nastojalo naglasiti da je liječenje kardiovaskularnih bolesti cjeloživotni proces i ne prestaje izlaskom iz kardiološkog odjela ili ambulante. Taj je dio udžbenika posebno namijenjen studentima fizioterapije kako bi im pružio uvid u osnove njihove struke iz kardiologije. Terminologija udžbenika je usklađena i jasna, a sadržaj pregledan i razumljiv. Doprinos razumijevanju izloženoga gradiva pridonosi pregled kratica na početku udžbenika, a na kraju svake cjeline nalazi se kratak sadržaj napisanog poglavlja koji predstavlja orijentir za najvažnije činjenice vezane za obrađenu tematiku. Vrijednosti djela pridonose i crteži, čija je autorica Klara Rudan, studentica medicine, a fotografije su napravljene u KB-u Dubrava i predstavljaju real life svakodnevne kliničke prakse.
Prikaz srca na samo stotinjak stranica možda se čini neobično malenim u odnosu na širinu područja medicine koju pokriva, no to govori nastavničkom iskustvu autora koji su ga napisali, pokazujući umješnost u odabiru prave vrste i količine znanja koju bi valjalo prenijeti studentima zdravstvenih struka. Ovaj sveučilišni udžbenik nije visokospecijalizirana kardiološka literatura; ovdje je srce, ljudski organ, objašnjeno kao „sažeta baza podataka“ nužna za razumijevanje i usvajanje složenijeg sadržaja, tj. kako je lijepo istaknuo recenzent prof. dr. sc. Jure Mirat, dr. med.: „…o svakoj stranici dala bi se ispisati još jedna cijela knjiga“.
Nadamo se da će studenti prihvatiti i usvojiti napisani sadržaj te da će knjiga moći poslužiti i laicima kao prvi susret s osnovama fiziologije i patologije srca.