Solifenacin i matične stanice pomažu obnavljanje mijelina
OGLAS
Demijelinizirajuće bolesti su bolesti živčanog sustava u kojih je mijelinski omotač neurona oštećen. To ometa provođenje živčanih signala uslijed čega se pojavljuju različite neurološke smetnje. Određeno vrijeme stanice koje stvaraju mijelin (oligodendrociti) imaju sposobnost obnavljanja oštećene ovojnice, zbog čega su neurološki simptomi u početnoj fazi bolesti najčešće prolazni. Najpoznatije demijeliniziraćuje bolest su multipla skleroza (središnji živčani sustav) i Charcot-Marie-Toothova bolest (periferni živčani sustav).
Znanstvenici Sveučilišta u Buffalu (SAD) pokazali su da tretman humanih progenitorskih stanica za oligodendrocite solifenacinom, od FDI-a odobrenim lijekom, povećava stvaranje mijelina u modelu miševa s manjkom mijelina. Solifenacin je lijek koji blokira muskarinske receptore tipa 3 koji se nalaze na raznim ciljnim tkivima, ali i u središnjem živčanom sustavu i u manjoj mjeri u ganglionima. Postoji pet različitih tipova ovih receptora. Svi su vezani za G-protein, odnosno njihova aktivacija dovodi do povećanog ili smanjenog stvaranja nekog sekundarnog glasnika (cAMP-a, IP3-a, DAG-a). Mehanizam ponovne mijelinizacije temelji se na blokiranju muskarinskih receptora na progenitorskim stanicama za oligodendrocite solifenacinom. Naime, kada su muskarinski receptori na progenitorskim stanicama aktivni diferencijacija u zrele oligodendrocite je blokirana.
Uglavnom, pokusi su pokazali da solifenacin i drugi antagonisti muskarinskih receptora predstavljaju novi, dopunski pristup mogućnosti ubrzanja popravka mijelina neurona.