Prof. dr. sc. Luca Busetto: Novosti u liječenju vodećega javnozdravstvenog izazova

Autor: Davor Štimac, Dragan Bralić

Prof. dr. sc. Luca Busetto, dr. med., ugledni je stručnjak na području endokrinologije i dijabetologije. Kao predsjednik Odsjeka za pretilost u Europskom udruženju za proučavanje debljine, posvećen je unapređenju razumijevanja i liječenja tog sveprisutnog zdravstvenog problema. Na Drugom jadranskom simpoziju o pretilosti imali smo čast razgovarati s prof. Busettom o najnovijim saznanjima i pristupima u liječenju pretilosti i glavnim naglascima 31. po redu Europskog kongresa o debljini

OGLAS


Prof. dr. sc. Luca Busetto, dr. med., ugledni je stručnjak na području endokrinologije i dijabetologije, zaposlen kao izvanredni profesor interne medicine na Odjelu za medicinu Sveučilišta u Padovi, Italija. Njegova istraživanja i klinički rad fokusirani su na patofiziologiju i liječenje pretilosti, kao i na metaboličke bolesti povezane s prekomjernom tjelesnom težinom. Kao predsjednik Odsjeka za pretilost u Europskom udruženju za proučavanje debljine (engl. European Association for the Study of Obesity – EASO), prof. Busetto posvećen je unapređenju razumijevanja i liječenja tog sveprisutnog zdravstvenog problema.

Prof. dr. sc. Luca Busetto u sklopu opatijskog simpozija nastojao je nazočnima ukazati na razloge sudjelovanja na središnjem europskom stručnom skupu o novostima u liječenju debljine


Na Drugom jadranskom simpoziju o pretilosti, održanom u Opatiji od 26. do 27. travnja 2024. godine, imali smo čast razgovarati s prof. Busettom o najnovijim saznanjima i pristupima u liječenju pretilosti i glavnim naglascima ovogodišnjeg Europskog kongresa o debljini (engl. European Congress on Obesity – ECO) u Veneciji.

Prof. Busetto nastojao je u sklopu programa opatijskog simpozija brojnim slikovnim prikazima mjesta održavanja ECO kongresa na čuvenom otoku Lido di Venezia, na kojem se održava i venecijanski filmski festival, te naglascima glavnih tema i predavača kongresa nazočnima ukazati na potrebu sudjelovanja na središnjem europskom stručnom skupu o novostima u liječenju debljine kao jedne od vodećih bolesti današnjice.

Prof. Busetto provodi kliničke aktivnosti u EASO COM Centru za proučavanje i integrirano upravljanje pretilošću pri Sveučilišnoj bolnici u Padovi. Bivši je predsjednik Talijanskog društva za pretilost (SIO) i bivši član Nacionalnog odbora Talijanskog društva za barijatrijsku i metaboličku kirurgiju (SICOb). Bio je supredsjedatelj Radne skupine za upravljanje pretilošću pri EASO-u (2017.-2023.) i član Odbora za standarde pri Međunarodnoj federaciji za kirurgiju pretilosti i metaboličkih poremećaja (IFSO) (2014.-2016.). Također je član Stalnog stručnog panela Talijanskog nacionalnog zdravstvenog instituta (ISS) za endokrino-metaboličko područje.

Prof. Busetto je autor 189 publikacija u recenziranim međunarodnim časopisima. Njegove najrelevantnije publikacije objavljene su u Obesity Research, International Journal of Obesity, Obesity Surgery, Surgery for Obesity and Related Diseases, New England Journal of Medicine, Annals of Internal Medicine, Chest, Journal of Pathology, Hormone and Metabolic Research, Journal of Nutrition, Nutrition Metabolism and Cardiovascular Diseases, Clinical Nutrition, Annals of Nutrition and Metabolism, Health and Aging te u Annals of Clinical and Laboratory Science.

Član je uredničkih odbora sljedećih međunarodnih časopisa: Surgery for Obesity and Related Diseases (pomoćni urednik), Obesity Surgery (pomoćni urednik), Frontiers of Endocrinology (pomoćni urednik), Eating and Weight Disorders, Nutrients, Frontiers in Rehabilitation Sciences te Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism.

S prof. Busettom razgovarali smo o trendovima u istraživanju pretilosti, novim farmakološkim tretmanima i izazovima u liječenju pretilosti na europskoj razini.

TRENDOVI U ISTRAŽIVANJU DEBLJINE

Medix: Prof. Busetto, možete li izdvojiti ključne točke recentnog Europskog kongresa o debljini, koji ste organizirali?

Prof. Busetto: Europsko udruženje za proučavanje pretilosti organizira Europski kongres o pretilosti svake godine. Ove godine imao sam čast organizirati kongres u mom gradu, Veneciji. To je jedan od dva najvažnija znanstvena događaja o pretilosti u svijetu, uz Tjedan pretilosti u SAD-u. Brojni su sudionici došli kako bi učili o najnovijim dostignućima u znanosti i medicini. Vjerojatno najvažnije nove informacije koje smo predstavili odnose se na nove farmakološke tretmane jer se pojavljuje mnogo novih lijekova za liječenje pretilosti. Također predstavili smo mnoga nova istraživanja.

Medix: Možete li reći nešto više o novim trendovima u istraživanju debljine?

Prof. Busetto: Istraživanja se fokusiraju na nekoliko ključnih područja. Prvo, razumijevanje genetskih predispozicija je u stalnom porastu. Napredak u genetskom sekvenciranju omogućava identifikaciju gena povezanih s rizikom za razvoj debljine. Drugo, istražuje se uloga crijevne mikrobiote u regulaciji tjelesne težine. Naime, mikrobiota može utjecati na metabolizam i skladištenje masti. Treće, proučavaju se različiti hormoni i neurotransmiteri koji sudjeluju u regulaciji apetita i energetske ravnoteže.

Upravljanje pretilošću treba biti dugotrajno kao i za bilo koju drugu kroničnu bolest. To još uvijek nije potpuno prepoznato u javnosti, čak ni od nekih zdravstvenih stručnjaka i vlasti – ističe prof. Busetto


Medix: Kakve su implikacije tih istraživanja na kliničku praksu?

Prof. Busetto: Ta istraživanja već imaju značajan uticaj na kliničku praksu. Na primjer, bolje razumijevanje genetskih faktora omogućava personaliziran pristup liječenju debljine, gdje terapije mogu biti prilagođene individualnim genetskim profilima pacijenata. Također, manipulacija crijevnom mikrobiotom, probioticima ili transplantacijom fekalne mikrobiote pokazuje obećavajuće rezultate u nekim istraživanjima. Osim toga, razvoj novih lijekova koji ciljaju specifične hormone ili receptore uključen u regulaciju apetita otvara nove mogućnosti za farmakološko liječenje pretilosti.

Medix: Ovogodišnji, 31. kongres EASO-a, kojem ste predsjedavali, održan je od 12. do 15. svibnja u vašem rodnom gradu.

Prof. Busetto: S obzirom da sam rođen u Veneciji, bila mi je velika čast organizirati kongres. Kongresni centar je vrlo lijep, prelijepe zgrade s početka stoljeća su potpuno obnovljene. Imali smo veliku dvoranu pripremljenu za festival. Sala Darsena i Sala Grande, klasične prostorije za festival, opremljene su Murano staklenim namještajem.

Medix: Koliko je sudionika bilo na kongresu i kakav je bio program?

Prof. Busetto: Na startu je bilo 2400 sudionika, uz brojne naknadno registrirane. Programski odbor je pripremio kvalitetan program, u kojem su sudjelovali brojni članovi Talijanskog društva za pretilost. Bogat program održan je u četiri tematske cjeline: temeljne znanosti, bihevioralna psihologija i javno zdravstvo, pretilost kod djece i adolescenata te upravljanje pretilošću kod odraslih. Obrađeni su komorbiditeti, poput masne bolesti jetre uzrokovane metaboličkim disbalansom (engl. metabolic dysfunction-associated fatty liver disease – MAFLD) i novosti u farmakološkom liječenju debljine.

Kongres je počeo tijekom popodneva 12. svibnja 2024., ali ujutro su održane pretkongresne radionice koje su pripremile radne skupine EASO-a, uključujući radionice o prehrani, dječjoj pretilosti, psihologiji, ponašanju i mentalnom zdravlju. Obuhvaćeni su svi aspekti pretilosti, što je u skladu s tradicijom naše multidisciplinarne organizacije. Kongres se svake godine širi, što predstavlja izazov za organizatore, ali uvjereni smo da radimo sjajan posao.

Medix: Možete li izdvojiti pojedina plenarna predavanja?

Prof. Busetto: Održano je šest plenarnih predavanja, uključujući predavanje Gemme Frugbeck iz Španjolske o različitim fenotipovima pretilosti i poboljšanju dijagnostičkih alata. Daniel Drucker iz Toronta govorio je o ulozi GLP-1 receptora u središnjem živčanom sustavu, posebno u vezi s demencijom i Parkinsonovom bolešću. Philip Scherer iz Teksasa osvrnuo se na vezu između adipocita i razvoja raka, a Jeffrey Loscalzo, Harvard, govorio je o upravljanju umjetnom inteligencijom u metaboličkim bolestima.

Medix: Kakve su dodatne aktivnosti bile dostupne sudionicima?

Prof. Busetto: Osim predavanja, imali smo mnoge tematske sekcije i radionice. Uveli smo digitalne postere koje zovemo green communication kako bismo smanjili potrošnju papira. Svi radovi dostupni su u kongresnoj aplikaciji, a sudionici mogu pregledati videoobjašnjenja rezultata istraživanja.

BUDUĆNOST NOVIH LIJEKOVA

Medix: Kakva je budućnost novih lijekova, posebno GLP-1 i kombinacija GLP-1 s drugim lijekovima?

Prof. Busetto: Medicinska terapija pretilosti stagnirala je godinama, ali sada gledamo u vrlo svijetlu ­budućnost s novim, vrlo učinkovitim lijekovima, čak u dugoročnom smislu. Počinjemo imati istraživanja s praćenjem od tri, četiri godine koja pokazuju da su lijekovi vrlo sigurni, a neki čak pokazuju smanjenje kardiovaskularnih događaja kod osoba koje ih koriste. Upravljanje pretilošću potpuno će se promijeniti novom generacijom lijekova.

Medix: Smatrate li da će se indikacije za liječenje pretilosti također promijeniti?

Prof. Busetto: To je problem. Trenutačno temeljimo dijagnozu pretilosti samo na antropometrijskim mjerama kao što su indeks tjelesne mase (ITM) i opseg struka, što treba promijeniti. Postoje međunarodne radne skupine koje rade na redefiniciji pretilosti. Na primjer, Lancetova komisija radi na uvođenju koncepta kliničke pretilosti, koja uzrokuje značajne zdravstvene probleme bez obzira na ITM ili opseg struka. Također, grupa koju vodim unutar Europskog udruženja za proučavanje pretilosti predlaže novi okvir za dijagnozu pretilosti koji uključuje ne samo antropometriju, već i kliničku procjenu. Rezultati su predstavljeni u Veneciji na kongresu.

Medix: Koje su implikacije novih kriterija za dijagnozu pretilosti?

Prof. Busetto: Možda ćemo imati više ljudi koji će biti kategorizirani kao pogođeni pretilošću, ali ćemo bolje razlikovati ljude koji trebaju važniji tretman, jer imaju visok rizik za zdravlje ili već imaju komplikacije, od onih koji mogu biti tretirani preventivnim mjerama. To će pomoći zdravstvenim vlastima da donesu prikladniji i pristupačniji plan za upravljanje pretilošću.

KIRURGIJA, MEDICINSKA TERAPIJA, PREVENCIJA

Medix: Je li budućnost liječenja pacijenata s pretilošću u kirurgiji ili medicinskoj terapiji?

Prof. Busetto: Teško je reći. Mislim da ćemo iduće godine imati sve veću upotrebu lijekova za upravljanje pretilošću, što bi moglo smanjiti kirurške intervencije kod ljudi s niskim ITM-om. No, u budućnosti vidim mnogo više kombinacija oba tretmana. Neki pacijenti će imati dobre rezultate samo uz lijekove, dok će drugima biti potrebna kombinacija lijekova i kirurgije. Također, sve je više rezultata o upotrebi lijekova nakon barijatrijske i metaboličke kirurgije za ljude koji imaju tendenciju vraćanja težine.

Prof. dr. sc. Luca Busetto s prof. dr. sc. Davorom Štimcem, predsjednikom Hrvatskog društva za debljinu i predsjednikom 2. jadranskog simpozija o debljini


Medix: Možete li reći nekoliko riječi o pretilosti u djetinjstvu i problemima koji bi mogli proizaći iz toga?

Prof. Busetto: Prevencija pretilosti u djetinjstvu je ključna, ali moramo se udaljiti od individualnog obrazovanja i raditi na sistemskoj razini. Važno je olakšati zdrave izbore kod djece, raditi na regulaciji marketinga za djecu, oporezivati nezdravu i olakšati pristup zdravoj hrani. Potrebne su nam važne političke odluke kako bismo se učinkovito nosili s tim problemom.

Medix: Mislite li da ljudi prepoznaju pretilost kao bolest?

Prof. Busetto: Još ne. Pacijenati većinom ne vjeruju da su bolesni ili nemaju jasnu predodžbu o kojoj vrsti bolesti se radi. Pretilost je kronična bolest; čak i ako izgubite težinu, ostajete s visokim rizikom od ponovnog dobivanja težine. Upravljanje pretilošću treba biti dugotrajno kao i za bilo koju drugu kroničnu bolest. To još uvijek nije potpuno prepoznato u javnosti, čak ni od nekih zdravstvenih stručnjaka i vlasti.

Medix: Postoji velika razlika u prevalenciji pretilosti između Italije i Hrvatske.

Prof. Busetto: Teško je objasniti razliku. Prvo, podaci možda nisu prikupljeni na isti način. Također, postoje genetski čimbenici, ali i razlike u načinu života i socioekonomskom statusu. U Italiji imamo dobre prosjeke, ali i goleme razlike između sjevera i juga te urbanih i ruralnih područja. Prevalencija pretilosti je dvostruko veća u predgrađu nego u centru grada, što je povezano sa socioekonomskim statusom.

Medix: Imate li poruku za naše čitatelje koji su koji nisu uspjeli doći na kongres?

Prof. Busetto: EASO 2024 u Veneciji imao je odličan znanstveni program, a Venecija je predivan grad. Radujemo se što ćemo vas vidjeti u Malagi, u Španjolskoj, na 32. godišnjem Europskom kongresu o pretilosti, od 11. do 14. svibnja 2025.


OGLASI