MEDIX, God. 27 Br. 149 • Osvrt HR
ENG
VIII. Adriatic dani kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) i bolesti plućnog intersticija (IBP) - (8th Adriatic COPD & ILD Days)
Višnja Dukić
Na okupljanju regionalnog karaktera o kroničnoj opstruktivnoj bolesti pluća i intersticijskim bolestima pluća sudjelovali su specijalisti pulmologije, radiologije i imunologije iz Slovenije, Hrvatske, BiH te Srbije i Crne Gore, uz virtualno priključivanje predavača iz Italije. Tijekom prvoga dana skupa predstavljena je važna novost za liječenje bolesnika s intersticijskim bolestima pluća, dok je drugoga dana skup podijeljen na dvije glavne teme: KOPB i plućna fibroza u intersticijskim bolestima pluća. Poseban naglasak stavljen je na prevenciju: isticanje važnosti čistog zraka te organizaciju preventivnih javnozdravstvenih akcija kojima bi se osvijestila važnost zdravog načina života i „zdravog udaha“
U Dubrovniku je od 17. do 19. rujna 2021. održan stručni skup 8th Adriatic COPD & ILD Days. Na okupljanju regionalnog karaktera o kroničnoj opstruktivnoj bolesti pluća (KOPB) i intersticijskim bolestima pluća (engl. interstitial lung disease, ILD) sudjelovali su specijalisti pulmologije, radiologije i imunologije iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije i Crne Gore, uz virtualno priključivanje predavača iz Italije. Cijeli događaj je održan u skladu s važećim epidemiološkim mjerama, što uz odličnu organizaciju tvrtke Boehringer Ingelheim nije pričinjavalo problem.
Tijekom prvoga dana skupa predstavljena je važna novost za liječenje bolesnika s intersticijskim bolestima pluća (IBP), dok je drugoga dana skup podijeljen na dvije glavne teme: KOPB i plućna fibroza (PF) u IBP-u te su predavanja i radionice održavani u više predavaonica istodobno.
Proširenje indikacije za nintedanib
Glavna novost skupa jest proširenje indikacije za lijek nintedanib, koji je do sada korišten u liječenju oboljelih od idiopatske plućne fibroze (IPF). S obzirom na nove spoznaje i rezultate brojnih kliničkih ispitivanja, lijek je odobren i za liječenje bolesnika s drugim kroničnim fibrozirajućim intersticijskim bolestima pluća s progresivnim fenotipom, kao i u bolesnika s intersticijskom bolesti pluća u sistemskoj sklerozi. Ta značajna novost uvelike će olakšati terapijski pristup oboljelima od navedenih teških kroničnih bolesti.
Program plućna fibroza – intersticijska bolest pluća
Program je počeo predavanjem o reumatološkim algoritmima za plućnu fibrozu vezanu uz sistemske bolesti, a nastavljen je radiološkim pogledom na patologiju plućnog intersticija, tj. predavanjem o ulozi HRCT-a (engl. high resolution computed tomography) u dijagnostici i praćenju intersticijskih bolesti pluća.
Naglasak je stavljen na procjenu retikularnog uzorka i procjenu postotka fibroze pluća u praćenju progresije bolesti. Govorilo se o procjeni plućne funkcije u intersticijskim bolestima pluća, o iskustvu liječenja nintedanibom kao i kombinaciji nintedaniba i imunosupresivne terapije u liječenju kroničnih fibrozirajućih intersticijskih bolesti pluća s progresivnim fenotipom.
Istaknuta je neizostavna uloga multidisciplinarnog tima u dijagnosticiranju i liječenju oboljelih od intersticijskih bolesti pluća. Kao i obično, prikazi slučajeva izazvali su konstruktivnu raspravu brojnih stručnjaka iz navedenog područja.
Program KOPB
U programu posvećenom KOPBu istaknut je podatak o značajno manjem broju teških egzacerbacija KOPB-a za vrijeme COVID-19 pandemije, što daje nova saznanja i poticaj na snažnije mjere prevencije egzacerbacija u budućnosti s obzirom na visoku učestalost virusnih egzacerbacija među KOPB bolesnicima, a koje su sada u dobroj mjeri izostale zbog zaštitnih higijenskoepidemioloških mjera. Naglasak je ponovno stavljen na važnost adherencije i odabir pravog inhalera za svakog bolesnika, uz praktične savjete o mjerenju vršnoga inspiratornog protoka u pulmološkoj ambulanti kako bi svaki bolesnik dobio lijek koji zaista može udahnuti.
Istaknuta je važnost edukacije bolesnika kao i golem utjecaj fizičke aktivnosti na prognozu KOPB bolesnika. Nazočni su dobili savjete o jednostavnim mjerenjima u pulmološkoj ambulanti kojima se lako može procijeniti stanje muskulature pacijenata, npr. uvođenje testa sjedanja i ustajanja sa stolca u jednoj minuti na pulmološkim pregledima, kao i o procjeni kojeg bolesnika uputiti u program plućne rehabilitacije.
Pogled u budućnost Poseban naglasak stavljen je na prevenciju: isticanje važnosti čistog zraka te organizaciju preventivnih javnozdravstvenih akcija kojima bi se osvijestila važnost zdravog načina života i „zdravog udaha“. Kako je već spomenuto, radi prevencije egzacerbacija KOPB-a, i u budućnosti valja KOPB bolesnicima isticati važnost korištenja zaštitne maske kako bi se zaštitili od respiratornih infekcija koje izazivaju akutne egzacerbacije KOPB-a. Istaknuta je potreba za boljom komunikacijom pulmološke struke prema javnosti te su navedeni okvirni planovi na tom polju za sljedeće razdoblje.
Uza sve navedeno, budućnost pulmologije djeluje zaista dobro.
Trajna medicinska izobrazba
Čitajte Medix, informirajte se, rješavajte test znanja i prikupljajte bodove za obnovu liječničke licence.
Rok za predaju testa iz Medixa br. 150/151 je 15.06.2022.