Simpozij „Prevencija i rano otkrivanje raka vrata maternice – Možemo li zajedničkim snagama poboljšati prevenciju i otkrivanje raka vrata maternice u Hrvatskoj?”
Kvalitetni programi probira mogu smanjiti pojavnost i smrtnost od raka vrata maternice za 80%. Važno ih je provoditi jer daju bolje rezultate na populacijskoj razini nego oportunistički probir. Cilj Nacionalnog programa (NP) ranog otkrivanja raka vrata maternice je rano otkrivanje maligne bolesti ili promjena koje joj prethode za žene ciljne skupine od 25. do 64. godine. Dodatno, u Hrvatskoj se provodi cijepljenje protiv HPV-a od 2007., a u sklopu NP-a cijepljenja od 2016. godine. Jednodnevni stručni skup održan u Zagrebu imao je za cilj istražiti glavne izazove u aktivnostima koje se provode u sklopu NP-a
OGLAS
U Zagrebu u hotelu Academia 23. veljače 2024. godine održan je simpoziji o prevenciji raka vrata maternice i unapređenju Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatskog epidemiološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora i uz suradnju i podršku Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. Simpozij je održan u povodu Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice i Nacionalnog dana mimoza, koji su obilježavani od 22. do 28. siječnja 2024., te ususret Međunarodnom danu za podizanje svjesnosti o HPV infekciji, koji se obilježavao 4. ožujka. Simpozij je okupio stručnjake iz različitih područja medicine kako bi zajedno radili na unapređenju Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice.
Stručni skup je namijenjen stručnoj javnosti, provoditeljima i donosiocima odluka o provođenju i izradi protokola za NP ranog otkrivanja raka vrata maternice. Program se sastojao od predavanja i panel-rasprave, a bavio se temama provedbe pilot-projekta i strategijama za unaprjeđenje nacionalnog programa probira i prevencije raka vrata maternice.
Moderatori simpozija bili su dr. sc. Danijela Vrdoljak-Mozetič, izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prof. dr. sc. Krunoslav Kuna, izv. prof. prim. Neda Ferenčić Vrban, prim. dr. sc. Miroslav Venus, Anita Bujanić, mag. pharm. i prim. Tatjana Nemeth Blažić
Svrha i cilj stručnog skupa
Jednodnevni stručni skup imao je za cilj istražiti i razmotriti iz različitih pozicija uključenih strana glavne izazove u aktivnostima koje se provode u sklopu NP-a, uključujući provedbu pilot-projekta u Virovitičko-podravskoj županiji i prevenciju raka vrata maternice općenito. Nekoliko definiranih glavnih izazova (primjerice izrada baze pozivatelja, praćenje europskih smjernica, kapaciteti mreže ginekoloških ordinacija u primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti, praćenje i izvještavanje provedbe NP-a,
plaćanje provoditelja NP-a) komunicirani su u svim temama skupa.
Ciljeve Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice u Hrvatskoj te potrebu uključivanja svih sudionika relevantnih za njegovu provedbu predstavila je prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr. med., članica Povjerenstva Ministarstva zdravstva za koordinaciju Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice, koordinator i dopredsjednica Hrvatske lige protiv raka
Stručni skup pružio je mogućnost za sudionike provedbe NP-a na svim razinama, uključujući predstavnike organizacija civilnog društva, razmjenu znanja, mogućnosti, iskustava i primjere dobre prakse kako odgovoriti na izazove za poboljšanje prevencije raka vrata maternice i ostalih karcinoma povezanih s HPV-om.
Reorganizacija Nacionalnog preventivnog programa
Kvalitetni programi probira mogu smanjiti pojavnost i smrtnosti od raka vrata maternice (RVM) za 80%. Nacionalni program (NP) ranog otkrivanja RVM-a, kao treći NP probira raka u odrasloj populaciji, uveden je u Hrvatskoj 2012. godine upotrebljavajući konvencionalno citološko testiranje (Papa-test). Cilj je bio rano otkrivanje maligne bolesti ili promjena koje joj prethode, a namijenjen je bio ženama u dobi od 25. do 64. godine. Nakon prvog kruga ginekoloških probirnih pregleda u sklopu NP-a, organizirano pozivanje žena privremeno je prekinuto 2016. godine radi poboljšanja programa. Slijedilo je planiranje provedbe prve faze reorganiziranog NP-a, a probirna testiranja nastavljena su kroz oportunističke preventivne preglede koji se u Hrvatskoj provode od sredine prošlog stoljeća.
Aktivnosti programa nastavljene su provedbom edukacijsko-informativnih aktivnosti i javnozdravstvenih kampanja, a 2018. godine i planiranjem aktivnosti za regionalnu provedbu prve faze reorganiziranog programa u jednoj županiji (pilot-projekt) kao i planiranjem uvođenja daljnjih poboljšanja i razvoja NP-a organiziranog probira.
U sklopu primarne prevencije raka vrata maternice u Hrvatskoj se provodi i cijepljenje protiv humanog papilomavirusa (HPV), koje je dostupno od 2007. godine, a u sklopu Nacionalnog programa cijepljenja od 2016. godine. Prema posljednjim objavljenim podacima obuhvata cijepljenjem protiv HPV-a, vidljiv je trend povećanja postotka cijepljenih učenika i učenica osmih razreda osnovne škole (oko 50% djevojaka i oko 34% mladića osmih razreda osnovne škole najmanje jednom dozom cjepiva protiv HPV-a) koji su primarna ciljana skupina. Globalni ciljevi Svjetske zdravstvene organizacije i Europske unije su 90% cijepljenih djevojčica do 15. godine života i značajan postotak cijepljenih dječaka.
Europske preporuke i smjernice
S obzirom na dostupnost mogućnosti prevencije i ranog otkrivanja raka vrata maternice, Europske smjernice za osiguranje kvalitete probira raka vrata maternice i Preporuke Vijeća Europske unije preporučuju provedbu organiziranih programa probira jer kvalitetni programi organiziranog probira pružaju i do 80% bolju učinkovitost u smanjenju incidencije karcinoma i imaju optimalnu ekonomsku isplativost. Međutim, izazovi takve provedbe su kompleksna organizacija, ulaganja i planiranja, odgovarajući resursi, infrastruktura, koordinacija te primjene standarda i osiguranje i praćenje kvalitete.
Prim. dr. sc. Miroslav Venus, predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo “Sveti Rok” Virovitičko-podravske županije, predstavio je iskustva provedbe Pilot projekta reorganiziranog Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice
Europske smjernice za osiguranje kvalitete probira raka vrata maternice u svom drugom izdanju iz 2008. godine preporučuju primjenu novih tehnologija kao što su tekućinska citologija, automatizirano potpomognuto očitavanje Papa-testova i testiranje na humane papiloma viruse (u tijeku je ažuriranje smjernica o osiguranju kvalitete probira na rak vrata maternice do 2025.). Preporuke vijeća Europske unije iz prosinca 2022. donose nadopunu preporukama iz 2003.; žele ojačati preporuke za prevenciju raka vrata maternice ranim otkrivanjem te navode mogućnosti novih pristupa u probiru raka: testiranje na humani papiloma virus (HPV) za žene u dobi od 30 do 65 godina svakih pet ili više godina i mogućnost prilagodbe dobi i vremenskog intervala pojedinačnom riziku na temelju prethodnih cijepljenja osobe protiv HPV-a.
Preliminarni rezultati pilot-projekta u Virovitičko-podravskoj županiji
Prva faza reorganiziranog NP-a počela je 1. travnja 2023. u Virovitičko-podravskoj županiji pilot-projektom koji uključuje tekućinsku citologiju kao primarni test probira za skupinu žena u dobi 20 do 29 godina te kotestiranje (Papa-test i test na HPV) za dobnu skupinu od 30 do 64 godine. Kotestiranjem se istovremeno koriste prednosti citološkog i mikrobiološkog testa. Cilj projekta je utvrditi preduvjete i resurse za organiziranje provedbe na nacionalnoj razini. Sukladno odluci Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, pilot-projekt se nastavlja još jednu godinu.
Preliminarni rezultati pokazuju da je u prvih 10 mjeseci provedbe testirano oko 1000 žena, pozitivan nalaz na HPV test imalo je 7% testiranih žena, a njih oko 8% nalaz s abnormalnim stanicama na Papa-testu. U tom razdoblju kod četiri žene je utvrđen pločasti karcinom, kod jedne adenokarcinom in situ uz skvamoznu intraepitelnu leziju visokog stupnja (engl. high grade squamous intraepithelial lesion – HSIL), kod 18 HSIL te kod osam skvamozna intraepitelna lezija niskog stupnja (engl. low grade squamous intraepithelial lesion – LSIL).
Na panel-raspravi sudjelovali su prof. dr. sc. Krunoslav Kuna, dr. sc. Danijela Vrdoljak-Mozetič, prim. dr. sc. Miroslav Venus, izv. prof. prim. Neda Ferenčić Vrban, izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak i prim. Tatjana Nemeth Blažić, uz moderiranje Anite Bujanić, mag. pharm.
U raspravu nakon izlaganja uključivali su se sudionici upitima, komentarima i prijedlozima. Najviše pitanja bilo je vezano uz administrativne i organizacijske teškoće u provedbi poput neplaćanja za dio provoditelja te poteškoće praćenja i izvještavanja kroz postojeće informatičko rješenje.
Predavanja na simpoziju zaokružila je panel-rasprava „Možemo li zajedničkim snagama dodatno poboljšati prevenciju i otkrivanje raka vrata maternice u Hrvatskoj?” na kojoj su sudjelovali relevantni stručnjaci. Tijekom rasprave istaknuto je kako valja unaprijediti edukaciju javnosti i mladih, primijeniti multidisciplinarni pristup, uz smanjenje nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama (smanjenje nejednakog pristupa u pojednim područjima ili populacijskim skupinama) te koordinaciju između relevantnih institucija i stručnjaka. Posebno je istaknuta važnost integriranog pristupa i suradnje među dionicima s ciljem postizanja zajedničkih ciljeva u prevenciji i ranom otkrivanju raka vrata maternice u Hrvatskoj.
Na kraju simpozija, za sudionike je organiziran interaktivni tematski kviz znanja PubQiz, koji je uz edukativni imao i nagradni karakter. Najuspješniji sudionici osvojili su promotivne higijenske proizvode, a svi koji su sudjelovali dobili su majicu sa zanimljivim preventivnim porukama iz ovogodišnje kampanje „Neću rak“.
Literatura
1. European Commission for Health and Consumer Protection. European Guidelines for Quality Assurance in Cervical Cancer Screening - 2 nd ed. International Agency for Research on Cancer; 2008. Dostupno na: https://screening.iarc.fr/doc/ND7007117ENC_002. pdf. Pristupljeno 20.6.2024.
2. Europska komisija. Preporuka Vijeća o jačanju prevencije ranim otkrivanjem: novi pristup EU-a probiru raka kojom se zamjenjuje Preporuka Vijeća 2003/878/EZ. 2022. Dostupno na: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:52022DC0474. Pristupljeno 20.6.2024.
3. World Health Organization. Global strategy to accelerate the elimination of cervical cancer as a public health problem. 2020. Dostupno na: https://www.who.int/publications/i/item/9789240014107. Pristupljeno 20.6.2024.
4. Nemeth Blažić T, ed. Prevencija raka vrata maternice u provedbi programa ranog otkrivanja raka vrata maternice. Priručnik za provoditelje i ostale suradnike za rad u ginekološkim programima probira. Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Zagreb, 2021. Dostupno na: https://necurak.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/11/Prirucnik-prevencija-raka-vratamaternice_web.pdf Pristupljeno 19.6.2024.
5. Nemeth Blažić T, Beneš M, Venus M, et al. Protokol prve faze reorganiziranog nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice. Povjerenstvo za koordinaciju provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice. 2023. Dostupno na: https://necurak.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/11/Protokol_reorganiziranog_programa_30.06.23-Copy.pdf. Pristupljeno 19.6.2024.
6. Cijepljenje protiv HPV-a. Internetska stranica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice - Neću rak. Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Dostupno na: https://necurak.hzjz.hr/za-zene/cijepljenje-protiv-hpv-a/. Pristupljeno 20.6.2024.
7. Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Izvješće sa simpozija o prevenciji raka vrata maternice. Hrvatski zavod za javno zdravstvo. 2024. Dostupno na: https://www.hzjz.hr/aktualnosti/izvjesce-sa-simpozija-o-prevenciji-raka-vrata-maternice/. Pristupljeno 20.6.2024.