Prof. dr. sc. Lee Helman: Genomika i precizna medicina u liječenju karcinoma

„Genomika raka i precizna medicina u 21. stoljeću“ i „Onkološka edukacija u SAD-u sa stajališta National Cancer Institute (NCI)“ bili su nazivi predavanja prof. dr. sc. Leeja Helmana


 

MEDIX: Kako su na rutinsku praksu u liječenju bolesnika s rakom utjecala otkrića vezana uz genomiku i preciznu medicinu?

PROF. LEE HELMAN: Naša rutinska praksa uključuje pokušaj analize tumora u svakog bolesnika, bez obzira na histološki tip, s obzirom na promjene u više od 200 gena. Te promjene, ako se otkriju, mogu rezultirati odabirom protutumorskog lijeka koji bi ciljano djelovao na otkrivenu mutaciju. Nažalost, većina bolesnika s čestim tumorima nema otkrivenu mutaciju na koju se može djelovati, što znači mutaciju za koju imamo lijek od koga se može očekivati klinička aktivnost u slučaju da je mutacija prisutna. Međutim, još uvijek pokušavamo istražiti sve bolesnike kako bismo bolje razumjeli što te mutacije u konačnici znače za skrb o pojedinom bolesniku.

MEDIX: Možete li predvidjeti na koji će način u bliskoj budućnosti na skrb o bolesnicima s rakom utjecati najnovija otkrića u području genomike i precizne medicine?

PROF. LEE HELMAN: Kao što sam spomenuo, manji dio bolesnika će imati otkrivene mutacije koje će indicirati upotrebu specifičnih lijekova od kojih se očekuje povoljan učinak na ishod tih bolesnika. Nekim drugim bolesnicima će se dijagnoza promijeniti na osnovi rezultata genetske analize, što opet može dovesti do promjene u liječenju. No većina bolesnika u bliskoj budućnosti neće imati otkrivene genske promjene koje bi dovele do promjene u liječenju. Kako sve više učimo o varijabilnosti genskih promjena u pojedinim skupinama bolesnika, tako se otvara mogućnost da u budućnosti još preciznije dizajniramo liječenje a sve kako bismo povećali vjerojatnost da bolesnik ima korist od propisanog liječenja.

Prof. dr. sc. Lee Helman, znanstveni direktor za klinička istraživanja Centra za istraživanje raka u sklopu Nacionalnog instituta za rak SAD-a (Center for Cancer Research, National Cancer Institute), vodeći je svjetski stručnjak za molekularnu onkologiju raka u djece