Nesanica – postupci samopomoći

Autor: Slađana Štrkalj Ivezić, Domagoj Vidović, Krešimir Radić, Marija Kušan Jukić, Petrana Brečić, Alma Mihaljević-Peleš


 

Nesanica je jedan od najčešćih simptoma reakcije na stres i jedan od najraširenijih simptoma poremećaja mentalnog zdravlja koji se javlja kod različitih mentalnih poremećaja. Premda je kvaliteta spavanja povezana s pozitivnim mentalnim i tjelesnim zdravljem, problemi s nesanicom često su podcijenjeni, a najčešće se rješavaju lijekovima koji se, suprotno preporukama, često dugoročno prepisuju. Opisat ćemo što je to zdravo spavanje, koji su simptomi nesanice i kako ih prepoznati te preporučiti kognitivno-bihevioralni program liječenja nesanice koji mogu koristiti stručne osobe, a također se može primijeniti i za samopomoć.

Zdrav san nakon koga se budimo svježi i odmoreni povećava produktivnost tijekom dana te je uputno potruditi se i primijeniti preporuke. Osim što je jedan od najčešćih simptoma reakcije na stres, nesanica sama po sebi izaziva stres pa tako dolazi do stvaranja začaranoga kruga održavanja nesanice i tjeskobe. Ako uzmemo primjer pandemije COVID 19 koja je povezana s nekoliko izvora stresa, nesanica može postati problem mnogih. Specifični izvori stresa kod pandemije COVID 19 uključuju:
• strah od zaraze za sebe i svoje bližnje
• socijalnu izolaciju na temelju mjera prevencije
• ograničavanje bliskih kontakata i strah od kontakata s ljudima
• promjenu dnevnih aktivnosti
• gubitak radnoga mjesta

Preuzmite članak u PDF formatu ovdje

OGLAS


OGLASI