MEDIX, God. 22 Br. 121/122  •  Pregledni članak  •  Oftalmologija HR ENG

Krvarenja u oku u bolesnika na oralnoj antikoagulantnoj terapiji varfarinomOcular hemorrhage in patients on oral anticoagulant warfarin therapy

Sonja Stastny, Nenad Vukojević, Tomislav Jukić, Igor Petriček, Mirna Zlatar, Vitomir Arsić

Krvarenje u oku vrlo je česta pojava u bolesnika na oralnoj antikoagulantnoj terapiji. Najčešće je povezano s terapijom varfarinom, kao jednim od najčešće primjenjivanih oralnih antikoagulansa. Spontana krvarenja povezana s oralnom primjenom antikoagulansa najčešće nastaju u sklopu povećanoga venskog tlaka npr. zbog energičnog vježbanja, kašljanja, povraćanja, kihanja, snažnog trljanja oka, naprezanja, dok do produljenih krvarenja dolazi u bolesnika koji su podvrgnuti očnoj kirurgiji. U većini slučajeva liječenje hematoma vjeđa, supkonjunktivalnog krvarenja i akutnog odignuća stražnje staklovine, nije potrebno, dok krvarenja u prednju očnu sobicu, krvarenja u staklovinu, preretinalna i intraretinalna krvarenja najčešće zahtijevaju liječenje jer u tim slučajevima postoji opasnost oštećenja vidne funkcije.

Ključne riječi:
oko; antikoagulantna terapija; supkonjunktivalno krvarenje; hifema; očna kirurgija; varfarin

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju MEDIX, God. 22 Br. 121/122

Ocular hemorrhage is very common in patients receiving oral anticoagulant therapy. It is usually associated with warfarin therapy, which is the most frequently used oral anticoagulant. Spontaneous bleeding associated with oral administration of anticoagulants occur mostly due to the increased venous pressure, due to e.g. vigorous exercise, coughing, vomiting, sneezing, strong rubbing of an eye, or strain. Prolonged bleeding occurs in patients undergoing ophthalmic surgery. In most cases, treatment of eyelid hematoma, subconjunctival hemorrhage and acute posterior vitreous detachment is not necessary. Bleeding in the anterior chamber and bleeding in vitreous (preretinal and intraretinal) usually requires treatment, due to the risk of damage to visual function.

Key words:
anticoagulants; eye; hyphema; ophthalmic surgery; subconjunctival hemorrhage; warfarin