"Klinička psihofarmakologija" - Alma Mihaljević-Peleš, Marina Šagud

OGLAS


Izdavač: Medicinska naklada, Zagreb
Godina izdanja: 2024.
Format: 21 x 27 cm
Uvez: tvrdi
Opseg: 378 stranica

Knjiga „Klinička psihofarmakologija“, autorica Alme Mihaljević-Peleš i Marine Šagud, na organiziran, jasan, logičan i pregledan način prikazuje osnove primjene psihofarmaka u kliničkoj praksi. Djelo se sastoji od 11 poglavlja te pruža pregled dosadašnjih spoznaja iz ovog intrigantnog područja, izuzetno važnog za razumijevanje pravilne primjene psihofarmaka u svakodnevnoj kliničkoj praksi.

U prvom poglavlju, pod naslovom "Mjesta djelovanja lijekova i opća načela farmakodinamike", autorice nas uvode u osnove neurotransmisije, neurona i sinapsi, te neurotransmitora. Opisane su i farmakodinamske interakcije. Sljedeće poglavlje opisuje osnovna načela farmakokinetike na svim razinama: resorpcije lijekova, raspodjele, metabolizma i izlučivanja lijekova iz organizma. Također, navedeno poglavlje obuhvaća i opća načela farmakogenetike u psihijatriji te načela primjene psihofarmaka kao i farmakokinetičke interakcije. Treće poglavlje bavi se praćenjem koncentracije psihofarmaka te se uz teorijske opise navode i interpretacije rezultata za različite psihofarmake. Sljedećih nekoliko poglavlja bavi se različitim skupinama psihofarmaka.

Četvrto poglavlje na sistematičan i pregledan način obrađuje anksiolitike i hipnotike. Peto poglavlje bavi se povijesnim pregledom, klasifikacijom, farmakodinamikom, doziranjem i načinom primjene, kontraindikacijama, nuspojavama, podnošljivošću i toksičnosti svih trenutno poznatih antidepresiva s različitim mehanizmima djelovanja. Također, opisane su i osnovne smjernice u liječenju depresije.

Šesto poglavlje bavi se svim važnim aspektima antipsihotika, počevši s povijesnim pregledom, klasifikacijom, farmakodinamikom, doziranjem i načinom primjene, kontraindikacijama, nuspojavama, podnošljivošću i toksičnosti antipsihotika. Detaljno i pregledno je opisan mehanizam djelovanja antipsihotika, kao i važnost i uloga dopaminskog sustava, serotoninskog sustava, kolinergičkog i histaminskog sustava kod shizofrenije. Opisani su i najvažniji predstavnici antipsihotika te najnoviji antipsihotici lumateperon i pimavanserin. Razrađuje se i zajednički mehanizam djelovanja antipsihotika, te posljedično i izbor antipsihotika, doziranje antipsihotika, kao i korištenje kombinacija antipsihotika.

U sedmom poglavlju obrađuje se skupina psihofarmaka pod nazivom stabilizatori raspoloženja, kroz povijesni razvoj i klasifikacije stabilizatora raspoloženja. Opisani su antiepileptici kao stabilizatori raspoloženja kroz prikaz druge generacije. Lamotrigin, kao predstavnik treće generacije, opisan je s detaljima mehanizma djelovanja i farmakokinetičkih karakteristika.

Osmo poglavlje bavi se antidementivima, te pruža povijesni pregled i klasifikaciju antidementiva. U devetom poglavlju tematski su obrađeni lijekovi za liječenje ovisnosti i specifičnosti tih lijekova: lijekovi za liječenje ovisnosti o sedativima, hipnoticima i anksioliticima, lijekovi za liječenje ovisnosti o opioidima, lijekovi za liječenje ovisnosti o nikotinu te lijekovi za liječenje ostalih ovisnosti. U desetom poglavlju prikazan je povijesni pregled i specifičnosti psihostimulansa i nestimulativnih lijekova. Pružen je pregled nuspojava, indikacijskih područja te područja zlouporabe.

Posljednje, jedanaesto poglavlje konstruktivno i sažeto navodi upute za farmakoterapiju poremećaja i stanja u psihijatriji – specifičnosti farmakološkog liječenja shizofrenije, poremećaja raspoloženja, anksioznih poremećaja i PTSP-a, ovisnosti, poremećaja ličnosti, hranjenja, te specifičnosti farmakološkog liječenja u dječjoj i adolescentnoj dobi, kod starijih osoba, u trudnoći i dojenju, te specifičnosti farmakološkog liječenja u neurološkim poremećajima (epilepsija, Parkinsonova bolest, multipla skleroza, Huntingtonova bolest, moždani udar – cerebrovaskularni inzult).

Knjiga pruža pregled najnovijih spoznaja iz područja kliničke psihofarmakologije na konstruktivan, pregledan, aktualan i zanimljiv način te predstavlja edukativno i važno štivo iz područja psihijatrije za studente medicine, ali i za specijalizante psihijatrije i srodnih struka (obiteljske medicine, hitne medicine, interne medicine, neurologije, anesteziologije).

Knjigu su pisale dvije autorice koje su uskladile razinu i kvalitetu teksta na razumljiv i jasan način, prihvatljiv za studente i specijalizante različitih struka. Radi se o moderno koncipiranom djelu koje na jasan i razumljiv način prenosi znanja i spoznaje iz širokog segmenta primjene psihofarmaka u kliničkom psihijatrijskom, ali ne samo psihijatrijskom, okruženju.


OGLASI