MEDIX, God. 25 Br. 135 • Novost • Molekularna medicina HR
ENG
Kako Helicobacter pylori uništava mitohondrije zaraženih stanica
Helicobacter pylori je bakterija/patogen koji kolonizira stijenku želuca. Smatra se da je otprilike polovica svjetske populacije zaražena tom bakterijom. Neliječena infekcija glavni je čimbenik rizika razvoja karcinoma želuca, trećeg najčešćeg uzroka smrtnosti u svijetu. Virulentnost bakterije posljedica je nekoliko bakterijskih proteina, od kojih je najbolje proučen citotoksin A (VacA). Taj protein oštećuje mitohondrije ciljnih stanica, što posljedično uzrokuje propadanje stanica.
Helicobacter pylori je bakterija/patogen koji kolonizira stijenku želuca. Smatra se da je otprilike polovica svjetske populacije zaražena tom bakterijom. Neliječena infekcija glavni je čimbenik rizika razvoja karcinoma želuca, trećeg najčešćeg uzroka smrtnosti u svijetu
Međutim, nedavno su opisana još dva načina kojima Helicobacter pylori inficira stanice domaćina, a koji bi se mogli iskoristiti za liječenje infekcije (Scientific Reports, DOI: 10.1038/s41598-017-15567-3). Ti načini infekcije ne uzrokuju smrt stanice domaćina već održavaju uvjete okoliša koji omogućavaju proliferaciju bakterija. Proizlazi da osim proteina VacA H. pylori stvara i veći broj drugih proteina koji negativno djeluju na mitohondrije stanice domaćina.
Prema mišljenju autora članka, oštećenje mitohondrija uzrokovano H. pylori privremeno je i nestaje nakon izlječenja infekcije. Zato je razumijevanje međudjelovanja patogena i stanice domaćina ključno za razvoj učinkovitog načina liječenja infekcije.
Trajna medicinska izobrazba
Čitajte Medix, informirajte se, rješavajte test znanja i prikupljajte bodove za obnovu liječničke licencce.
Trenutno je aktivan test iz MEDIX-a br. 146 do 30. lipnja 2021.