Izdvojeno iz sadržaja

Epidemiološki pogled na fenomen debljine u Hrvatskoj

Osim što je i sama kronična bolest, debljina je ujedno i rizični čimbenik za brojne druge kronične bolesti. U Hrvatskoj prekomjerna tjelesna masa i debljina pogađaju 65% odraslih osoba. Podaci Europske inicijative praćenja debljine u djece pokazuju da u Hrvatskoj svako treće dijete školske dobi živi s prekomjernom tjelesnom masom ili debljinom. Alarmantno je što je u Hrvatskoj zabilježen konzistentan porast prevalencije prekomjerne tjelesne mase i debljine...

I. festival ultrazvuka u akutnoj medicini

S ciljem zadovoljenja očito prisutne potrebe liječnika u akutnoj medicini za edukacijom iz ultrazvuka, organiziran je trodnevni skup s praktičnim radionicama kako bi na jednome mjestu i u kratko vrijeme polaznici mogli steći konkretna znanja o ultrazvuku u akutnoj medicini.

Neplodnost i metode pomognute oplodnje u Hrvatskoj

Metode pomognute oplodnje, kao što je in vitro fertilizacija (IVF), rezultirale su rađanjem oko 10 milijuna djece diljem svijeta. Njihov je doprinos ukupnoj stopi nataliteta u stalnom porastu, predstavljajući u nekim zemljama udio i do 10% ukupno rođene djece.

"Elektrokardiogram u kliničkoj praksi"

Nova knjiga u izdanju Medixove medicinske biblioteke.

U knjizi je izneseno sve znanje o elektrokardiogramu koji se rabi u kliničkoj praksi. U tom području nije objavljen tako sveobuhvatan udžbenik.

AKTUALNO IZDANJE: MEDIX, God. 30 Br. 159

Tema broja:

Debljina – kronična i progresivna bolest – novi pristupi u prevenciji i liječenju


Gost urednik:
prof. dr. sc. Davor Štimac, dr. med.,
predsjednik Hrvatskog društva za debljinu HLZ-a

OGLAS

Pregledni stručni članci

Liječenje Gaucherove bolesti

Identifikacija patofiziološkog uzroka Gaucherove bolesti, manjka enzima glukocerebrozidaze, otvorila je vrata modernim terapijskim pristupima, koji svi imaju za cilj smanjiti simptome bolesti i unaprijediti kvalitetu života oboljelih. Gaucherova bolest bila je prva lizosomska bolest nakupljanja kod koje je pokazana uspješnost koncepta liječenja enzimskom nadomjesnom terapijom (ENT). Danas je ENT najrašireniji oblik liječenja i trajno je promijenio tijek bolesti i živote tisuća oboljelih. Najnoviji napori usmjereni su u gensku terapiju bolesti, a prva istraživanja već su u tijeku.

Razgovori

Doc. dr. sc. Ana-Marija Liberati Pršo: Debljina – što sve ulazi u „jednadžbu“

Povezanost metaboličkog i endokrinog sustava važan je čimbenik u održanju zdravlja, ali i u nastanku raznih bolesti. Inzulinska rezistencija, debljina, šećerna bolest i metabolički sindrom samo su neki od pojmova koji su usko povezani u interakciji tih sustava i u velikoj mjeri ovisni o načinu prehrane, količini i kvaliteti sna te intenzitetu fizičke aktivnosti.

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić: 40. obljetnica izvantjelesne oplodnje u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je ove godine obilježeno 40 godina od početka primjene postupaka izvantjelesne oplodnje. Prva „beba iz epruvete“ rođena je 23. listopada 1983. godine u Klinici za ženske bolesti i porode Petrova u Zagrebu. Tada je Hrvatska bila među prvih 10 zemalja u svijetu koje su postigle takav uspjeh.

Osvrti na stručna događanja

X. kongres Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju

Više od 300 sudionika četiri je dana sudjelovalo na 70-ak predavanja, okruglih stolova, pro et contra rasprava, poster-sekcija, plenarnih i sponzoriranih predavanja te su razmijenili znanja i iskustva o područjima tubulointersticijskih i glomerularnih bolesti, akutnoga bubrežnog oštećenja i kronične bubrežne bolesti kao i metodama nadomještanja bubrežne funkcije: hemodijalizi, peritonejski dijalizi i transplantaciji bubrega. Kongres bio prilika i za obilježavanje 30 godina kontinuirane aktivnosti Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju (HDNDT) Hrvatskoga liječničkog zbora.

OGLAS

Osvrti

6. međunarodni simpozij o kroničnoj bolesti presatka protiv primatelja (kronični GvHD)

Ove je godine obilježeno 10 godina od prvoga Međunarodnog simpozija o kroničnom GvHD-u u Zagrebu, ali i 10 godina od osnutka Multidisciplinarnog tima za kronični GvHD KBC-a Zagreb...

XXXII. kongres Europske akademije za dermatologiju i venerologiju

Europska akademija za dermatologiju i venerologiju je i ove godine uspješno održala još jedan kongres, uživo i virtualno. Skup je trajao četiri dana, a više od 600 predavača iz više od 50 zemalja svijeta podijelilo je svoja iskustva te briljantno vodilo 180 sekcija pred više pod 15.800 delegata iz cijeloga svijeta.

Carl Gustav Jung: Sjećanja, snovi, razmišljanja

Medicina životnog stila – nova grana medicine

Edukacijski značaj specijalizacije iz gerijatrije u Europi