Dr. Arie Oosterlee: Svaki peti organ iz druge zemlje članice Eurotransplanta

Autor: Lea Rukavina
U povodu predstavljanja Eurotransplanta u zagrebačkom hotelu Regent Esplanade razgovarali smo s generalnim direktorom te neprofitne međunarodne udruge, dr. Ariem Oosterleeom iz Nizozemske.
 

OGLAS


 

MEDIX: Čuli smo od medicinskog direktora Eurotransplanta da se nakon transplantacije bubrega program u Hrvatskoj proširio i na transplantaciju srca i jetre. Kada možemo očekivati i početak transplantacije pluća?

DR. OOSTERLEE: Vrlo je važno da u zemlji u kojoj počinje neka od transplantacija postoji dovoljno stručnosti i znanja o tom području. Upravo zbog toga su dva mlada liječnika iz Hrvatske poslana na edukaciju u München, kako bi stekla vještine potrebne za transplantaciju pluća. Transplantacija dakako ne uključuje samo operativni zahvat, ona traži koordinirani rad tima stručnjaka, od internista pulmologa do laboratorija, ali vjerujem da će se ministar zdravstva u Hrvatskoj pobrinuti da cijeli lanac odlično funkcionira. Čim edukacija bude završena i dozvola od Hrvatske proslijeđena Eurotransplantu, program transplantacije pluća će početi.

MEDIX: Na kojoj je ideji utemeljen program Eurotransplant?

DR. OOSTERLEE: Program je utemeljen na solidarnosti i povjerenju. Pokrenuli su ga znanstvenici, od kojih se i danas sastoji upravni odbor Eurotransplanta, kao multicentričnu studiju s ciljem dokazivanja važnosti podudarnosti HLA karakteristika, koja bi poboljšala rezultate transplantacije i smanjila potrebu za ponovnom transplantacijom. To je bilo 1967. godine. Tada su u program bile uključene tri ili četiri zemlje, a nakon što je pokazao veliki uspjeh, u program su se uključile i ostale države. Među posljednjim zemljama koje su se pridružile Eurotransplantu su Slovenija i Hrvatska. Zbog velikog broja osoba uključenih u program i način djelovanja utemeljen na znanosti, u posljednjih je 40 godina program omogućio i mnoge važne znanstvene spoznaje. Jedno od prvih otkrića unutar Eurotranplanta odnosilo se na pozitivan učinak transfuzija krvi prije transplantacije, a na temelju jednog od posljednjih stvoren je i program prihvatljive nepodudarnosti. Tim je programom omogućena pomoć visokosenzibiliziranim bolesnicima, kojima je zbog velike količine protutijela u krvi bilo vrlo teško pronaći odgovarajući donorski organ. Eurotransplant je tim ljudima omogućio vrlo prihvatljivo vrijeme čekanja, usporedivo s vremenom čekanja ostalih bolesnika. Prije nekoliko su godina znanstvenici u Berlinu shvatili da starije osobe, koje inače ne bi mogle dobiti organ, zapravo ne trebaju savršeni bubreg koji će ih dijalizirati idućih 30 godina, jer vjerojatno oni tih 30 godina niti nemaju. Na taj je način uz prilagodbu toj skupini bolesnika njima omogućena kvalitetnija starost, a nadam se da će još niz drugih spoznaja iz Eurotransplanta omogućiti kvalitetniji život bolesnicima diljem Europe.

Kada zemlje zajednički rade kao u organizaciji Eurotransplant, teško oboljeli imaju značajno veće mogućnosti za hitno dobivanje potrebnog organa. Tako svaki peti transplantirani organ u zemljama Eurotransplanta potječe iz neke druge zemlje članice, naglasio je generalni direktor Eurotransplanta, Arie Oosterlee

 


OGLASI